LIST OFSTRATHKINNESS COMMUNITY COUNCILLORS SINCE FIRST COUNCIL IN 1977.


First Council formed in July 1977.


Chair.  Mr. Iain Duncan

V.Chair. Mr. Derek Thomson

Sec.  Mrs. Eileen Faed

Tres.  Mrs. Maisie Graham.

Cllrs.  Mr. Robert Birrell

  Mr. William Walker.


Second Council formed in October 1980.


Chair.  Mr. Iain Duncan

V.Chair. Mr. Derek Thomson.

Sec.  Mrs. Ethel Mudie

Tres.  Mrs. Maisie Graham

Cllrs.  Mr. Robert Birrell.

  Mr. William Walker.


Third Council formed in October 1983.


Chair.  Mr. Iain Duncan

V.Chair. Mr. Derek Thomson

Sec.  Mrs. C. Younger

Tres.  Mrs. Maisie Graham.

Cllrs.  Mrs Ethel Mudie.

    Mr. James Backhouse.


Fourth Council formed in October 1986.


Chair.  Mr. Iain Duncan.

V.Chair. Miss Anne Cassells

Sec.  Mr. Richard Batchelor. – resigned Aug 1988.

Tres.  Mrs. Ethel Mudie.

Cllrs.  Mr. David Brex – resigned Jun. 1988

  Mr. Ken. Overend.

  Mr. Derek Thomson- co-opted Jun 1988.

  Mr. Harry Topping – co-opted  Aug. 1988- took role as Secretary.


Fifth Council formed in October 1989.


Chair.  Mr. Iain Duncan.

V.Chair. Mr. Derek Thomson.

Sec.  Mr. Harry Topping – until Apr.1982 when I. Duncan took on role.

Tres.  Miss. Anne Cassells

Cllrs.  Mr. William.Dunn

  Mr. James Smith.

  Mr. Robert Watson. Co-opted Jun. 1990 as Neighbourhood Watch Rep.


Sixth Council formed in May 1993.


Chair.  Mr. Derek Thomson.

V.Chair. Mr. William Dunn.

Sec.  Mr. Iain Duncan.

Tres.  Mr. William Dunn.

Cll     Mrs Isobel Scott. co-opted  May 1993.

         Mr. William Lamb. co-opted Jun. 1993. resigned Dec.1993.

         Mrs. Linda Vincent. co-pted Dec. 1993.


Seventh Council formed in May 1996.


Chair.  Mr. Derek Thomson.

V.Chair. Mr. William Dunn.

Sec.  Mr. Iain Duncan.

Tres.  Mr. William Dunn.

Cllrs.  Mrs. Isobel Scott.

  Mrs. Linda Vincent.

  Mr. Alastair Inverarity.


Eighth Council formed in May 1998.


Chair.  Mr. Derek Thomson.  [died in July 2000]

V.Chair. Mr. William Dunn.

Sec.  Mr. Iain Duncan.

Tres.  Mr.William Dunn.

Cllrs.  Mrs. Isobel Scott.

  Mrs. Linda Vincent. resigned in Jan. 2000

  Mrs. Ethel Mudie. – took role of Chair. in Sept. 2000.

  Mr. Alastair Inverarity.

  Mr. Ian Rees. co-opted Jan. 2000.


Ninth Council formed in October 2001.


Chair.  Mrs. Ethel Mudie.

V.Chair. Mr. Ian Rees. resigned May 2002

Sec.  Mr. Iain Duncan. -took role of V.Chair. May 2002

Tres.  Mr. William Dunn.

Cllrs.  Mrs. Isobel Scott.

  Mr. Alastair Inverarity.


Tenth Council formed in October 2004.  [ increased to up to 10 members]


Chair.  Mrs. Ethel Mudie.

V.Chair. Mr. Robin Baxter.

Sec.  Mr. Iain Duncan.

Tres.  Mr. William Dunn.  

Cllrs.  Mrs. Isobel Scott.

  Mr. Stephen Younger.

  Mr. Alastair Inverarity.

  Mrs. Lynn Walker.  co-opted Oct. 2004.


Eleventh Council formed in October 2007.


Chair.  Mrs. Ethel Mudie.

V.Chair. Mr. Stephen Younger.

Sec.  Mr. Iain Duncan.

Tres.  Mrs. Lynn Walker.

Cllrs.  Mrs. Isobel Scott.

  Mrs Bunny Slack.

  Ms. Rosie Henshaw.

  Mr. Alastair Inverarity.

  Mrs. Margaret Overend. resigned March 2008.

  Mr. David D’Angelis.

  Mr. Robin Baxter. co-opted March 2008.

  Mr. Greg. Mitchell . co-opted as Youth Rep. May 2008 until Sep. 2009

  Miss Lauren Mitchell.  co-opted as Youth Rep. Sep.2009 until Oct.2010.


Twelfth Council formed in October 2010.


Chair.  Mrs. Ethel Mudie.  resigned Jan. 2011.

V.Chair. Mr. Stephen Younger. took role of Chair. in Jan. 2011.

Sec.  Mr. Iain Duncan.

Tres.  Mrs. Lynn Walker.

Cllrs  Mrs. Isobel Scott.

  Mrs. Bunny Slack.

  Mr. Robin Baxter. took role of V.Chair. in Jan.2011

  Mr. David D’Angelis.

  Mr. Alastair Inverarity.


Thirteenth Council formed in December 2014.


Chair Mr Robin Baxter

V. Chair Mrs Irene Walker

Sec.  Mr Iain Duncan

Tres. Mrs Lynn Walker

Cllrs. Mrs Alison Annandale

        Mrs Brenda Lawrie

        Mr David D’Angelis

        Mr Douglas Gilbert

        Mr Stephen Younger